Bakan Soylu: 2.6 milyon kişi çadırlarda yaşıyor

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kamerun Bölgesel Yönetim Bakanı Paul Atanga Nji ile görüştü.

Türkiye’ye resmi ziyarette bulunan Nji, İçişleri Bakanlığı’ndaki görüşme öncesi ziyaretçi defterini imzaladı.

Konuk bakanı makamında ağırlayan Soylu, Nji ile beraberindeki heyetin, 6 Şubat Depremi’nin arından Türkiye’ye gelerek desteklerini göstermelerinin çok kıymetli olduğunu söyledi.

Halihazırda yıkılmış ve acil yıkılacak 60 bin binanın enkaz kaldırma çalışmalarının yapıldığını aktaran Soylu, “Kaldırılacak enkaz ve acil yıkılacak binalarda 38 bine yani yüzde 65’e ulaştık. Bayramdan sonra da orada ağır hasarlı binaların yıkımına başlayacağız.” dedi.

Sadece çadırlarda 2 milyon 650 bin depremzedenin yaşadığına değinen Soylu, sağlık sisteminin çalıştığını ve bazı yerlerde sahra hastaneleriyle sisteme takviyede bulunulduğunu bildirdi.

Bakan Soylu, sözlerini şöyle tamamladı: “Bu süreç içerisinde Kamerun Bölgesel Yönetim Bakanı olarak sizlerin Türkiye’ye gelmesi, burada büyük bir dostluğu ortaya koyması, hem hükümetiniz ve ülkeniz adına bunu gerçekleştirmesi, bizim için çok kıymetlidir. Öncelikle kadirşinaslığınıza, dostluğunuza ülkem, milletim ve depremzedeler adına minnettar olduğumu belirtmek istiyorum. Bugün en kıymetli süreç, deprem nedeniyle Türkiye’ye karşı ortaya koyduğunuz samimi ve sıcak davranış ile yardım.”

“Kamerun halkı da çok etkilendi”

Kamerun Bölgesel Yönetim Bakanı Paul Atanga Nji de Kamerun Cumhurbaşkanı Paul Biya’nın selamlarını getirdiğini belirterek, depremler nedeniyle üzüntüsünü dile getirdi.

Biya’nın, deprem felaketini öğrenir öğrenmez bir mesaj yayımladığını anımsatan Nji, “Kamerun halkı da Türkiye’de yaşanan depremden çok etkilendi. Kamerunlu bir futbolcumuz da depremde vefat etti.” dedi.

Uluslararası yardımlaşmaya büyük önem verdiklerini, kendi ülkelerinde de 450 bin mülteciye destek sağladıklarını söyleyen Nji, ülke olarak ramazan ayında depremzedelere yardımlarını sunmayı, Türkiye’nin yanında olmayı istediklerini vurguladı.

Konuk Bakan, Türkiye ve Kamerun’un her zaman güçlü bağlara sahip olduğunu kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir