Coinbase Duyurdu: Bu Kripto İşlemleri Kapatılıyor!

Kripto borsası Coinbase, ABD müşterilerinin nakit kredi almak için teminat olarak kripto göndermelerine olanak tanıyan ürünü hakkında yeni bir açıklama yaptı. Borsa, bu işleve sahip bir ürün olan “Borrow” hizmeti aracılığıyla yeni kredi verilmesini durduruyor. İşte detaylar…

Coinbase, talep eksikliği nedeniyle Borrow programını kapatıyor

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere ABD’nin en büyük kripto borsalarından biri olan Coinbase, Coinbase Borrow programını kapattığını açıkladı. Müşterilerin Bitcoin varlıklarına karşılık fiat kredi almalarına olanak tanıyan program, 10 Mayıs’tan itibaren sonlanıyor. Program, yeni kredi kabul etmeyecek. Coinbase Borrow programı, müşterilerin Bitcoin varlıklarını satmalarına gerek kalmadan hızlı bir şekilde fiat kredisi almalarının bir yolu olarak Kasım 2021’de başlatıldı.

Program, müşterilerin Bitcoin varlıklarının yüzde 40’ına karşılık faiziyle birlikte 1 milyon dolara kadar borç almalarına olanak tanıyordu. Kredi kontrolü gerektirmeyen bu hizmet için kullanıcılar yaklaşık %9’luk bir yıllık yüzde oranı ödüyordu. Borsa, programı kullanan borsa müşterilerine gönderdiği bir e-postada Coinbase Borrow’u kapatma kararının azalan talepten kaynaklandığını duyurdu. Borsa sözcüsü, müşterilerin ödenmemiş kredileri üzerinde herhangi bir etki olmayacağına işaret etti. Ayrıca şu anda kendilerinin herhangi bir işlem yapmasına gerek olmadığını doğruladı.

Borsa, son zamanlarda düzenleyicilerin odağında

Coinbase Borrow’un kapatılması, borsanın düzenleyicilerin ekstra incelemesi altında olduğu bir zamanda geldi. Kripto borsası FTX’in çöküşü Coinbase’i mercek altına aldı. Borsa, menkul kıymet ihlalleri iddiasıyla ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’ndan (SEC) yaptırım bekliyor. Ancak anonim kaynaklara göre Coinbase Borrow’un devre dışı kalması herhangi bir yaptırım eylemiyle bağlantılı değil. Ayrıca kullanıcılara gönderilen e-posta, bugün açıklanması beklenen ilk çeyrek sonuçlarından önce geliyor.

Citi’den yatırım analistleri, borsanın ilk çeyrek açıklaması öncesinde borsa hisselerini “satın al”dan “nötr”e düşürdü.  Mizuho analistleri de Coinbase’e yönelik “düşük performans” notunu korudu. Analistler, borsanın  günlük ortalama işlem hacimlerinin düşük olduğunu gerekçe göstererek “temellerinin zayıf kaldığını” söyledi. Coinbase, halka arzında 85 milyar dolarlık değerlemeyle kripto para endüstrisindeki en büyük oyunculardan biri oldu.

Ancak Coinbase Borrow’un kapatılması, borsanın ürün tekliflerini yeniden değerlendirdiğine işaret ediyor. Ayrıca müşterilerin en çok önem verdiği hizmetlere odaklandığını gösteriyor. Bu haftanın başlarında, Coinbase borsasını, küresel hale getirmeye karar verdi. Böylece 2 Mayıs’ta Coinbase International Exchange isimli türev ticaret platformunu başlattı. Kripto para sektörü son aylarda dolandırıcılık, kara para aklama ve diğer suç faaliyetlerinin potansiyeline ilişkin endişelerle düzenleyicilerin artan incelemelerine maruz kalıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir