İmamoğlu’nun dört danışmanı hedefte… İstanbul Gönüllüleri mercek altında… Yine müfettiş ablukası

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, bir kez daha İçişleri Bakanlığı’na bağlı mülkiye müfettişlerine “ev sahipliği” yapıyor. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun oluru ile Ekrem İmamoğlu yönetimindeki İBB’ye bu kez eğitim müfettişi Kenan Kavraz yollandı.

Yeni müfettişin 10’dan fazla konuda İBB yöneticilerinden bilgi, belge ve evrak istediği hatta bir kısım yöneticileri de ifadeye çağırdığı belirtiliyor.

Yeni müfettişin ilgi alanlarından bir tanesi İBB Başkanı’na 4 yıldır resmi danışmanlık yapan üç isim.
Müfettiş Kenan Kavraz imzasıyla İBB’ye gönderilen yazıda 4 yıldır İmamoğlu’na resmi danışmanlık yapan Murat Ongun, Yiğit Oğuz Duman ve Ertan Yıldız’ın çalışan olup olmadığı, çalışan ise iş sözleşmelerinin ve görev alanlarının ne olduğu soruluyor. 4 yıl sonra gelen soru belediyede ‘garip’ karşılandı.

İmamoğlu’nun göreve geldiği ilk günden beri yanında olan ve İBB’nin resmi web sayfasında görev alanları tarif edilen danışmanların 4 yıl sonra neden merak konusu olduğu anlaşılamadı.

Müfettiş ayrıca gönderdiği yazıda reklam şirketi sahibi olan Necati Özkan’ın da İBB’de danışman olup olmadığını sordu.
İBB kaynakları, Özkan’ın İBB danışmanı olmadığını belirtirken, müfettişin özellikle 31 Mart 2019 seçimlerinde sandıkların korunmasında büyük pay sahibi olan İstanbul Gönüllüleri’ni de mercek altına aldığı ortaya çıktı.

5393 sayılı belediye kanununun 77. Maddesi belediye hizmetlerine gönüllü katılımını düzenliyor ve buna izin veriyor. 10’dan fazla talep yazısından bir tanesi de İBB’de kullanılan makam araçlarıyla ilgili. Göreve geldiği ilk günlerde İBB başkanı Ekrem İmamoğlu 1000’den fazla makam aracını iade etmiş ve ‘İsrafı önledik’ demişti.

Yeni müfettiş makam aracı sayısından, kiralama bedellerine kadar geniş bir bilgi dosyası istedi.

ODATV’ye konuşan İBB kaynakları; “Bizim teftişten korkumuz çekincemiz yok. Zaten göreve geldiğimizden beri İBB’den müfettiş eksik olmadı. Onlarca müfettiş ağırladık. Seçim arefesinde yapılan bu uygulama ise tamamen seçime malzeme yaratmak ve kara propaganda yapmak amaçlı olarak değerlendiriyoruz. Müfettişin bulguları anında malum medyaya servis edilecek ve çarptırılarak sunulacaktır. Bu daha önce de yaşandı. Müfettiş bey her nedense medyatik konuları soruşturmayı tercih etmiş’ dediler.

Müfettiş Kenan Kavraz’ın tweeter hesabındaki son paylaşımlarının Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile ilgili olması da İBB’deki şüpheleri artıran bir gelişme olarak yorumlandı. İBB kaynakları ‘Kimi göndereceklerini iyi biliyorlar’ yorumu yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir