İTÜ’ye ‘deprem kararnamesini eleştirme’ soruşturması! Bölüm başkanı görevden alındı

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) yönetimi, 23 Şubat 2023 tarih ve 126 No’lu Cumhurbaşkanlığı kararnamesi hakkında ortak bildiri hazırlayarak bilimsel uyarılarda bulunan Şehir ve Bölge Planlama Bölümü’nün Başkanı Prof. Dr. Funda Yirmibeşoğlu’yu görevden aldı. Bildirnin bölümün internet sitesinde yayımlanmasına ilişkin soruşturma başlatıldı.

T24’ten Vecih Cuzdan‘ın haberine göre, İTÜ yönetimi, Şehir ve Bölge Planlama Bölümünün Maraş ve Hatay merkezli 6 ve 20 Şubat depremlerinden sonra yerleşme ve yapılaşmayla ilgili çıkarılan Cumhurbaşkanlığı kararnamesine karşı 28 Mart’ta yayımlayarak depremle ilgili bilimsel uyarılar yapılan ortak bildiriye ilişkin soruşturma süreci başlattı.

İTÜ Şehir ve Bölge Planlama Bölümünden öğretim üyeleri, Bölüm Başkanı Prof. Dr. Funda Yirmibeşoğlu’nun İTÜ Mimarlık Fakültesi Dekanlığı tarafından görevden alındığını ve bildirinin bölümün internet sitesinde yayımlanmasına ilişkin soruşturma başlatıldığını söyledi.

İTÜ yönetimine ve kararına sosyal medyada şehir plancıları ve akademisyenler tepki gösterdi.

ÖĞRENCİLERDEN DESTEK ÇAĞRISI

Yirmibeşoğlu’nun görevden alınmasına tepki gösteren öğrenciler de “Hocalarımızın yanında olduğumuzu ve bu mücadelede asla yalnız bırakmayacağımızı göstermek için İTÜ’nün tüm bileşenlerini 6 Nisan Perşembe günü, saat 12.30’da Taşkışla fakültesinde bir araya gelmeye davet ediyoruz” çağrısında bulundu.

NE OLMUŞTU?

İTÜ Şehir ve Bölge Planlama Bölümü öğretim üyeleri, 23 Şubat 2023 tarihli “Olağanüstü hal kapsamında yerleşme ve yapılaşmaya ilişkin Cumhurbaşkanlığı kararnamesi”ne karşı 28 Mart’ta ortak bildiri yayımlayarak, kararnamenin endişe verici sonuçlar ortaya koyacağına dikkat çekip şu ifadelere yer vermişti:
“Bu kararname, Türkiye’de köklü bir geçmişe sahip şehir ve bölge planlama bilim alanı ve mesleğinin birikimlerini göz ardı etmekte, daha orta ve uzun vadede büyük sorunlara yol açabilecek bir nitelik taşımaktadır.”

İTÜ yönetimi, 31 Mart’ta bölümün internet sitesini önce erişime engellemiş, ardından bildiriyi yayımdan kaldırmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir