‘Sorunların çözüm adresi TBMM’dir’

CHP Genel Başkanı ve Millet İttifakı’nın ortak Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanlığı seçimlerine yönelik destek talebiyle dün HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar ile TBMM’de görüştü.

Görüşmenin ardından üç lider basına ortak bir açıklama yaptı. Kılıçdaroğlu görüşmede Millet İttifakı’nın anayasa değişikliği önerileri, güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçişle ilgili Ortak Mutabakat Metni’nin bir örneğini eş başkanlara takdim ettiğini söyledi. Türkiye’nin sorunlarını ele aldıklarını aktaran Kılıçdaroğlu, özetle şu mesajları verdi:

ORTAK TALEPLER: Bağımsız ve tarafsız yargı, hukuk devleti mutlaka olmalı. Gelir dağılımında bozulan dengesizliğin giderilmesi gerekiyor. Temel hak ve hürriyetlerin korunması da ortak talep olarak dillendirildi. Çevre ve iklim değişikliği konusundaki duyarlılık karşılıklı ifade edildi. Yerel yönetimlerde kayyum uygulamasının sürdürülmesini asla doğru bulmadığımızı ifade ettik. Seçimle gelen seçimle gider.

NİYE KAVGA EDİYORUZ?: Siyaset artık bir kavga alanı olmamalı. Yaa artık bu ülke kavgadan bıkmadı mı? Kucaklaşmak varken, uygar insanlar gibi tartışmak varken niye kavga ediyoruz? Toplumu niçin kamplaştırıyoruz? Biz birlikten, beraberlikten yanayız. Sorunların çözümü için ortak hareket etmekten yanayız. Siyaset sorun yaratmamalı. Siyaset var olan sorunları çözmeli. 21. yüzyılda hâlâ ‘parti nasıl kapatırız’, bu arayışlar doğru değil. Parti kapatmanın zorlaştırılması, önce Meclis’in bu konuda karar alması gerekiyor.

ŞİDDET SON BULMALI: Kadına yönelik şiddetin mutlaka sonlandırılması, bu konuda çok açık ve çok net siyaset kurumunun tavır alması lazım. Bütün dezavantajlı grupların haklarının teslim edilmesi, onların hayatın her alanında özgürce yaşamalarının yollarının açılması gerekir. Deprem konusunda bir acil onarım programına ihtiyaç olduğu ifade edildi. Aynı düşünceye biz de katılıyoruz.

ÇÖZMEYE HAZIRIZ: Kürt sorunu dahil bütün sorunların çözüm adresi TBMM’dir. Kuruluşundan bu yana Türkiye’nin en temel sorunları TBMM’de çözülmüştür. Biz milletin sağduyusuna güvenerek, seçtiği parlamenterlerle birlikte var olan sorunların tamamını çözmeye hazırız ve çözeceğiz. Milletin iradesi ile sorunların tamamı çözülür. Biz, İkinci Yüzyıla Çağrı Beyannamemizde Kürt sorununun çözüm adresinin de TBMM olduğunu açık ve net olarak vurguladık. Biz demokrasiyi, insan haklarını savunuyoruz.

ORTASI YOK: Bu ülkeye demokrasiyi ya getireceğiz ya getireceğiz. Bu işin ortası yok. Kavga yok. Özgürce tartışacağız, anlaşamadıysak bir daha konuşacağız. Bu ülkenin saygın insanları var. Akademik dünyadan, sivil toplumdan. O destekle biz var olan sorunların tamamını çözebiliriz. 13. Cumhurbaşkanı adayı olarak bu ülkede kavgayı bitireceğim, söz veriyorum.

BİLİNMEYEN DİL: TBMM’de kürsüde konuşulur. İngilizce yazar, parantez içinde bu söz İngilizcedir. Fransızca söz Fransızca vs. Konuşma metinin içinde Kürtçe bir cümle geçtiği zaman ‘bilinmeyen dil’ deniyor. Binlerce yıldır konuşulan bir dili neden bilinmeyen dil? Devlete çifte standart yakışmaz, herkesin diline saygı göstereceksiniz. Resmi dilimiz Türkçe, eyvallah. Kimsenin bir şey dediği yok.

YENİ BAŞLANGIÇ: Yeni bir başlangıç yapacağız. Ahlaklı, demokratik, herkesi kucaklayan bir başlangıç yapacağız. Kavgadan arınan bir toplum. Toplum şuna odaklanacak, nasıl büyüyeceğiz, nasıl gelişeceğiz?

Sancar: Yapıcı bir görüşme gerçekleştirdik

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ise “Türkiye toplumunun, Türkiye halklarının bizlerden beklentilerini konuştuk. Sayın başkanı burada ağırlamamızın nedeni, Kürt sorunun TBMM çatısı altında çözümünden yana olduğumuzu göstermek amaçlıydı” dedi. Sancar ise, yapıcı bir görüşme gerçekleştirdiklerini belirterek, “Yeni bir başlangıç, demokrasi insan hakları adalet ve özgürlük temelinde bir yaşam ve sistem kurmakla ancak mümkün olacaktır. Bu konularda görüşlerimizi paylaştık. Sayın başkanın vurguladığı gibi Türkiye’nin bütün sorunları burada, geniş bir toplumsal mutabakatla çözülebilir. Konuştuğumuz hususları kurullarımıza taşıyacağız, ittifak güçlerimizle değerlendireceğiz yakın zamanda basına ve kamuoyuna ayrıntılı bir açıklama yapacağız” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir