100 yaşındaki Şükriye nine, Cumhuriyet’in 100. yılını kutluyor

Giresun’un Bulancak ilçesine bağlı Süme köyünde 18 Mayıs 1923’te doğan, Dilovası ilçesi Mimar Sinan Mahallesi’nde 71 yaşındaki oğlu Bekir Yılandiloğlu ile yaşayan Şükriye nine, Cumhuriyet ile yaşıt olmaktan gurur duyuyor.

Şükriye Yılandiloğlu, 3’ü kız 6 çocuğunun bulunduğunu, torunlarının çocuklarını da gördüğünü anlattı.

Cumhuriyet ile yaşıt olduğunun hatırlatılması üzerine Yılandiloğlu, “Çok şükür. 100’üncü yılı mı Cumhuriyet’imizin? Allah’ıma bin kere şükür az, ne kadar şükretsem az” dedi.

Yılandiloğlu, kırsal kesimde yaşadığı için şehir merkezine gitmelerinin zor olduğunu, istemesine rağmen Cumhuriyet’in kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü göremediğini dile getirerek, “Hep işitiyordum ‘Atatürk gelmiş, Atatürk şöyle harp etmiş’ ama kendisini göremedim” ifadesini kullandı.

Atatürk’ün ölüm haberini aldıklarında yas tuttuklarını belirten Yılandiloğlu, “Evde çoluk çocuk hep ağlaştık. ‘Atatürk ölmüş bugün’ diyerek hep ağlaştık. Ekmek, aş yemedik. Atatürk’ümüz, büyük adamımız. Bize huzur sağlayan, güzellik sağlayandı. Kendini göremedim” diye konuştu.

Gençlere tavsiyelerde bulunan Yılandiloğlu, çocukluğunda çok zor şartlarda yaşadıklarını, artık imkanların iyi olduğunu, gençlerin bu dönemin kıymetini bilmesi gerektiğini vurguladı.

Yılandiloğlu, “Bir şeyler yapmaya çalışsınlar. Avare avare oturulmaz. Çalışsınlar, çabalasınlar, her şeyleri olsun. Bizim onumuz yok, bunumuz yok demesinler. ‘Yok’ diye bir şey yok. Her şey var” dedi.

“Annemizin Cumhuriyet ile doğması gurur kaynağı”

Bekir Yılandiloğlu, şu anda yürüyemeyen annesinin daha önce sağlığı yerindeyken diğer çocuklarına da gittiğini, son 3 senedir birlikte yaşadıklarını söyledi.

Yılandiloğlu, annesinin, 4’ü vefat eden kardeşlerin en yaşlısı olduğunu belirterek, “Annemizin Cumhuriyet ile doğması bizim için gurur kaynağı. Biz şu an yediklerine dikkat ediyoruz. Yeşilliği çok seviyor, doğadan yemeyi çok seviyor. Bakliyatı zorla yediriyoruz. Önüne bir tabak köfte, bir tabak da kıvırcık salatası koy, kıvırcığı yiyip, köfteyi bırakıyor” şeklinde konuştu.

Annesinin 36 torunu bulunduğunu kaydeden Yılandiloğlu, “O bizim büyüğümüz. Onu başımızın üstünde taşıyacağız. Dilovası’nın en yaşlısı annem. Bu yüzden başkanımız, kaymakamımız ziyaret ediyor. O başımızın tacı” ifadelerini kullandı. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir