‘İstanbul bir basamak olamaz’

Aleyna Sevim – AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Murat Kurum, seçim çalışmalarının 2. gününde İSTOÇ’u ziyaret etti. Kurum’a, İSTOÇ Yönetim Kurulu Başkanı Öner Yüksel, Bağcılar Belediye Başkanı Abdullah Özdemir ve çok sayıda parti temsilcisi eşlik etti. Burada yaptığı açıklamadan sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kurum, “Biz gerçek belediyecilik yapacağız algı belediyeciliği yapmayacağız. Sosyal medya belediyeciliği yapmayacağız. Şimdi ‘Engelleniyoruz’ diyorlar ya, merkezi bütçeden aktarılan bütçe 2019’a göre 10 kat artmış ve ‘engelleniyoruz’ diyorlar. Nasıl engelleniyorsunuz? Bütçe artmasına rağmen öz gelir niye düşüyor? İstanbul bir basamak olamaz. Gelecek için burayı basamak olarak kullanamazsınız. Biz İstanbul’a odaklanacağız” diye konuştu.

‘Trafiği azaltacağız’

Kurum, İstanbul’da trafik yükünün azaltılması için göreve geldikleri takdirde lojistik merkezleri yapacaklarını söyledi. İstanbul’daki trafik yoğunluğunun şehrin içindeki ağır vasıta trafiğiyle arttığını kaydeden Kurum, “Bu noktada biz İstanbul’umuzun trafik yükünü azaltacak yeni lojistik merkezler kuracağız. Bu merkezlerle birlikte bilhassa Mahmutbey kavşağındaki bu soruna ilişkin yükü azaltmış olacağız. Yeni üretim alanlarını, yeni pazarlama alanlarını da aynı İSTOÇ da olduğu gibi kazandıracağız. Gençlerimize iş yeri açma, iş yerlerinde çalışma imkanları sunacağız. İstanbul zaten ticaretin, ekonominin öncüsü. Her gittiğimiz yerde bu talepleri ve istekleri alıp not ediyoruz” dedi.

‘Rakibimiz ihmalkarlık’

Rakibi Ekrem İmamoğlu’nun “öncesinde ne kadar şanlıysam bugün de o kadar şanslıyım” söyleminin kendisine sorulması üzerine Kurum, şunları kaydetti: “İmamoğlu’na öncelikle başarılar dilerim. İstanbul’un sorunları var ve bu seçimde özne İstanbul olmalı. Rakibimiz İstanbul’a karşı olan ilgisizliktir, ihmalkarlıktır, Mahmutbey’deki trafik çilesini çözmeyen iradedir, 16 milyon İstanbulluya söz verip sözlerini gerçekleştirmeyen yönetim anlayışıdır. Biz sadece İstanbul’a odaklanacağız. Bizi İstanbullular polemik içerisinde görmeyecek. Tabelaların arkasında çalışmayan bir belediye izlenimi ortadan kalkacak. İstanbul’un bütçesi kendine yeter de artar. Projelerimizi gerçekleştirmek için mevcut bütçeyi en az 2 katına çıkaracağız. Mevcut belediyenin öz geliri 2019’da yüzde 30 iken şu an bu gelir yüzde 15’lere düşmüş. Şimdi ‘Engelleniyoruz’ diyorlar ya, merkezi bütçeden aktarılan pay 2019’a göre 10 kat artmış ve engelleniyoruz diyorlar. Nasıl engelleniyorsunuz? Bütçe artmasına rağmen öz gelir niye düşüyor? Biz bunların hepsini inceledik tespitleri yaptık.”

‘Ulaşımı ucuzlatmak istiyoruz’

Kurum, “Toplu taşıma zammı gibi bir gündemimiz yok. Aksine ulaşımı ucuzlatmak ve rahatlatmak derdindeyiz. Bırakın zam yapmayı İstanbul’da biz trafik çilesini bitirmek istiyoruz. Biz gerçek belediyecilik yapacağız algı belediyeciliği yapmayacağız. MHP Başkanımız Devlet Bahçeli beni aradı. Tebriklerini iletti biz de çok mutlu olduk” dedi.

‘Hep beraber sevineceğiz’

İHA – İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Murat Kurum, MHP İstanbul İl Başkanlığı’nı ziyaret etti. Alkışlar ve çiçeklerle karşılanan Kurum, herkesle tek tek el sıkışırken desteklerini ileten partililere “Birlikte kazanacağız” dedi. MHP İstanbul İl Başkanı Sertel Selim ile bir araya gelen Kurum, Selim’e destekleri için teşekkür etti. Kurum’a ay yıldızlı tablo hediye edildi. Ziyarette konuşan Kurum, ”İnşallah bu ittifakı ilelebet devam ettireceğiz. 31 Mart akşamı da hep beraber sevineceğiz” dedi. 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir